Kastélyliget Lakópark

Hely: Vác, Máriaudvar

Tervezés: 2023

Feladat:

Az érintett területen korábban egy családi házas, ikerházas településrendezési terv készült, melynek egy része megvalósult és kivitelezése részben most is folyik.

A fenti terv által vázolt vízió nagyon erős ellentmondásba került a jelenlegi piaci valósággal, mely az egy illetve kétlakásos házak további területi darabolását vonta magával, ami egy komikus állapotnak adott alapot. A megvalósult településrészen a közterületek kialakítása erősen mérsékeltnek nevezhető, a parkolás és a zöldterület kialakítások mind az utcán, mind telken belül a rossz szabályozási előírások miatt kezelhetetlenek, a lehetséges épületek darabolása (földszint+tetőtér) a beépítési magasság adta lehetőség miatt bonyolult kivitelezéssel, rossz használati eredménnyel jár minden szakszerű és jó színvonalú építési hozzáállás mellett is.

Ennek bizonyítéka az elkészült épületek rendkívül gyors, ellenőrzés nélküli átalakítása, toldozása is.

Felismerve a helyzet tarthatatlanságát, egy intenzív alacsony beépítésű lakóterület kialakítására tettünk javaslatot,melynél az időközben megépített közmű hálózatot, valamint telektömbök elrendezését adottságként vettük figyelembe.

A szabályozás módosításával a telekosztás által adott kötöttségeket elvetve, tömbönként egy változatos lakás összetételt biztosító, azt akár a piaci igényekhez igazíthatóan is, beépítést vizionáltunk, mely eredményképpen egy rendezett – tömbön belül és az utcákon is – állapotot eredményezhet.

A javasolt épületeknél az egyszerű kivitelezhetőséggel létrehozott jól lakható lakások biztosítása volt a cél. A bekerülési költséget nem bonyolultan építhető tetőkben létrejövő tetőterekre kívánjuk költeni, hanem egyszerű építés mellett létrehozható, használható funkcionális terekre.

Olyan állapot létrehozása volt célunk, mely valóban lehetőséget ad 2-3 gyermekes családoknak otthonteremtésre.

Lakótömbök kialakításának főbb jellemzői:

  • A lakóterületi tömbökben a beépítés magassága fsz+1 szint
  • A beépítés mértéke, valamint a szükséges zöldfelületek mértéke az övezeti besorolás szerinti
  • A lakóépületek jellege sorházas beépítésű, illetve külső folyosós jellegű egy emeletes épület
  • Lakásnagyságok: 1 szobástól 4 szobásig változó
  • Valamennyi lakáshoz, a garzon kivételével önálló kertrész kapcsolódik, a lakótérhez
  • Lakótömbönként tömbön belüli parkoló létesül
  • Lakótömbön belül közös közös használatú zöldfelület – kert – kerül kialakításra
  • Valamennyi épület zöldtetős kialakítású, napelemek elhelyezésére alkalmas, a szükséges épületenkénti közös gépészeti berendezésekkel együtt
  • Az utcákon kétirányú forgalmi sáv mellett két oldalt fasor, parkolósáv és kétoldali járda alakítható ki, megfelelő közvilágítással egyetemben
  • Az új lakóépület együttes parkolószám aránya 1,85/lakás (Ez a városon kívüli elhelyezkedés miatt indokolt, jelenlegi tapasztalatok alapján ~2 személygépkocsi a lakásonkénti elvárás
  • Tömegközlekedés bevezetése a területre javasolt és biztosított
  • Az új lakáskörnyezettel egy a külföldi példákra is jellemző a kor kor elvárásainak megfelelő, racionálisan létrehozott élettér a célunk.

A központi épületblokkhoz földszint+2 szintes beépítési magassággal két beépítési alternatíva készült. Ezen esetekben a földszinten jellemzően üzletek és szolgáltatás elhelyezése javasolt a közterület felé, míg az emeleti szinteken tetőkerti lakások elhelyezését javasoljuk.

A kastélykert és erdősáv közötti részen villa jellegű emelt színvonalú lakóövezet kialakítása javasolt.

A meglévő kastélyépület felújítása és esetleges bővítése közösségi funkció elhelyezésére lehet alkalmas az őt övező pihenőparkkal együtt.